Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Tsikhanouskaya susitiko su Šiaurės Taryba bei Šiaurės ministrų Taryba

2020/10/23

Ketvirtadienį, vizito Kopenhagoje metu, Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Tsikhanouskaya dalyvavo bendrame susitikime su Šiaurės Tarybos bei Šiaurės ministrų Tarybos atstovais. Susitikime kalbėta apie esamą situaciją Baltarusijoje.

Šiaurės Tarybai atstovavo jos prezidiumo nariai Bertel Haarder, Annette Lind ir Christian Juhl. Jie išreiškė tvirtą paramą Baltarusijos žmonių kovai su diktatūra šalyje bei pabrėžė aktyvaus dialogo su opozicija svarbą.

„Šiandienis susitikimas be galo svarbus. Šiaurės šalių parlamentų atstovams jis tapo proga parodyti savo tvirtą paramą Baltarusijos opozicijai bei tiesiogiai įsitraukti į dialogą su Sviatlana Tsikhanouskaya. Pasikalbėjome akis į akį, išklausėme, kokia pagalba iš mūsų pusės jai reikalinga kovojant už demokratiją Baltarusijoje. Tai neįkainojama.“ – Teigė atstovas Bertel Haarder.

Jis pabrėžė, jog tai, kokios konkrečiai pagalbos reikia, geriausiai žino patys baltarusiai ir būtent jie spręs, kokiu būdu ši kova bus vykdoma toliau. Haarder taip pat tvirtino, kad parlamentų Šiaurės šalyse nariai daro nuolatinį spaudimą savo vyriausybėms, kad Baltarusijos klausimas išliktų darbotvarkės viršuje, kol Baltarusijos žmonėms pavyks nuversti diktatoriaus režimą.

Parama Baltarusijai reikalinga

Sviatlana Tsikhanouskaya padėkojo Šiaurės bei kitoms Europos šalims už jų tvirtą paramą, kuri, pasak jos, labai reikalinga. Ji taip pat akcentavo, jog Šiaurės šalių regionas Baltarusijos žmonėms – sektinas pavyzdys, kalbant apie laisve, žmogaus teisėmis bei demokratija paremtą visuomenę, dėl kokios ir kovoja baltarusiai.

Tsikhanouskaya taip pat griežtai pabrėžė, kad šis pasipriešinimas nėra nukreiptas prieš Rusiją, bet prieš vieną asmenį – diktatorių Aliaksandrą Lukašenką.

Ji ragino paremti visus režimo žiaurumo paliestus žmones ir šeimas, taip pat jaunimą bei studijuojančius šalyje, šiuo metu kovojančioje už laisvę ir demokratiją.

Taip pat ji prašė pagalbos fiksuojant tūkstančius režimo vykdomų išpuolių, juos tiriant bei patraukiant nusikaltusius atsakomybėn.

Bendradarbiavimas per biurą Vilniuje

Šiaurės ministrų Taryba taip pat pasirengusi padėti Baltarusijos žmonėms.

„Savo biuro Vilniuje, Lietuvoje, pagalba Šiaurės ministrų Taryba jau daugelį metų de facto bendradarbiauja su pilietine visuomene Baltarusijoje“,- teigė Šiaurės ministrų Tarybos Generalinė sekretorė Paula Lehtomäki, taip pat dalyvavusi susitikime.

Šiuo laikotarpiu tai buvo jau antras Šiaurės Tarybos susitikimas su Sviatlana Tsikhanouskaya. Rugsėjo 2 d. įvyko nuotolinis vaizdo susitikimas, o šį sykį bendrauta gyvai Danijos parlamente Kopenhagoje.

Į Daniją Sviatlana Tsikhanouskaya atvyko atsiimti laisvės prizo, kurį kiekvienais metais žmonėms arba institucijoms, rizikingomis sąlygomis kovojantiems už teisę į laisvę, skiria laikraštis Politiken.

Tsikhanouskaya yra tapusi Baltarusijos žmonių kovos už demokratiją simboliu. Daugelis po rugpjūčio 9 d. vykusių rinkimų laiko ją teisėta šalies prezidente. Aliaksandras Lukašenka šiuose rinkimuose pasiskelbė nugalėjęs, nors jie, pasak nepriklausomų stebėtojų, buvę suklastoti.

Nordic Council International Strategy for 2018-2022