Baltijos jūros festivalis kvies į koncertus ir pokalbius

2019/08/12

Kas sieja buvusią Suomijos prezidentę Tarją Halonen, dirigentą Alaną Gilbertą, samių popdainininkę Sofia Jannok ir kompozitorę Justę Janulytę? Tai vieni iš daugelio žinomų kultūros, politikos ir mokslo žmonių, dalyvausiančių pokalbiuose apie tvarumą, aplinkosaugą ir kultūrą šių metų Baltijos jūros festivalyje.

Rugpjūčio 24 d. prasideda tarptautinis septynias dienas truksiantis Baltijos jūros festivalis.  Baltijos jūros valstybėse rengiamuose koncertuose klasikinė muzika persipins su septyniais tiesiogiai transliuojamais pokalbiais su įdomiausiomis Baltijos jūros regiono asmenybėmis. Lietuvoje festivalis pakvies į pokalbį su viena iškiliausių jaunųjų Europos kompozitorių Juste Janulyte ir nuotykių žurnaliste Berta Tilmantaite.

„Mes tvirtai tikime muzikos galia ir muzikos gebėjimu įtraukti ir suburti žmones draugėn. Norime, kad Baltijos jūros festivalis būtų muzikos festivaliu, kuriame vietą rastų ir nuoširdūs pokalbiai, pabrėžiantys aplinkosaugą mūsų regione“, sako Svein Arne Østevik, festivalį organizuojančios Švedijos nacionalinės televizijos „Berwaldhallen“ koncertų salės atstovas.

Mūsų bendrystės pagrindas yra mus jungianti jūra – Baltija – ir tai, kaip kultūra, politika ir mokslas turėtų veikti kartu, kad sukurtų tvarią ateitį Baltijos jūros regionui. Gyvi pokalbiai vyks Švedijos-Suomijos kultūros centre Helsinkyje, Arvo Pärto centre Taline, „Alandica“ kultūros ir kongresų namuose Mariehamne bei Lietuvos, Latvijos ir Danijos nacionalinėse bibliotekose.

Pokalbių ciklas prasidės Kopenhagoje ir aplankęs visas Baltijos jūros šalių sostines užsibaigs Stokholme.  Kopenhagos karališkojoje bibliotekoje dirigentas Alanas Gilbertas susitiks su muzikantu Nikolajumi Koppel. Latvijoje pokalbyje dalyvaus buvęs Latvijos ministras pirmininkas bei Aplinkos ministras Māris Gailis bei „Digital Freedom Festival“ įkūrėja Dagnija Lejina.

Lietuvoje žiūrovai kviečiami į pokalbį su kompozitore Juste Janulyte ir multimedijų žurnaliste Berta Tilmantaite. Šis pokalbis vyks rugpjūčio 26 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Konferencijų salėje (nr. 501). Pokalbio tema – meno vaidmuo pasaulinės aplinkosaugos krizės akivaizdoje. Kaip gamta vaizduojama šiandieninėje kultūroje? Ar gali muzika ir pasakojimas sujaudinti ir įkvėpti žmones imtis veiksmų ir ieškoti sprendimų? Pokalbį moderuoja Švedijos Radijo žurnalistas Fredrik Wadström. Pokalbis vyks anglų kalba be vertimo.

Kviečiame registruotis į pokalbį. Vietų skaičius ribotas.

Estijoje, Arvo Pärto centre, pokalbyje dalyvaus Estijos mokslų akademijos prezidentas Tarmo Soomere ir jūrinės meteorologijos tyrėjas, kino kritikas bei kultūros žurnalistas Joonas Hellerma.

Helsinkyje kalbėsis smuikininkas Pekka Kuusisto kalbėsis bei buvusi Suomijos prezidentė Tarja Halonen.

Prieš uždaromąjį renginį Stokholme festivalis sustos Alandų salų sostinėje Marienhamne. Čia Baltijos jūros apdovanojimo laimėtojas vokiečių aplinkosaugos aktyvistas ir Pasaulio gamtos fondo (WWF) Baltijos jūros biuro Vokietijoje vadovas Jochenas Lampas susitiks su Tatiana Lanshina, energijos ir ekologijos ekonominio modeliavimo mokslo darbuotoja bei Jaunimo darnaus vystymosi sprendimų tinklo (SDSN Youth) koordinatorė Rusijoje.

Paskutinis šio ciklo pokalbis vyks gyvai Stokholme, „Berwaldhallen“ koncertų salėje dalyvaujant gamtos geografui ir Klimato politikos tarybos viceprezidentui Johanui Kuylenstierna bei pripažintaisamių menininkei, dainų autorei ir elnių augintojai Sofia Jannok.

Festivalio gyvi pokalbiai bus tiesiogiai transliuojami Šiaurės ir Baltijos šalių žiūrovams. Po pokalbių ant didelių ekranų taip pat gyvai bus transliuojami koncertai iš „Berwaldhallen“ koncertų salės.

Apie festivalį

Baltijos jūros festivalis yra kasmetinis 2003 m. įkurtas tarptautinis muzikos festivalis, organizuojamas Švedijos nacionalinio transliuotojo koncertų salės „Berwaldhallen“. Festivalis kviečia klausytis pasaulinio lygio klasikinės muzikos. Septynias dienas trunkantis ir Baltijos jūros krantų valstybes vienijantis festivalis puoselėja gamtosaugos ir tarpvalstybinio dialogo idėją bei siekia užtikrinti tvarią ateitį užterštai Baltijos jūrai. Šiais metais vandens tema tapo festivalio pagrindiniu leitmotyvu.

„Berwaldhallen“ yra Švedijos nacionalinio transliuotojo koncertų salė. Švedijos radijas P2 gyvai transliuos visus Baltijos jūros festivalio koncertus. Keletas koncertų taip pat bus transliuojami Europos transliuotojų sąjungos (EBU) valstybėms Europoje.

www.balticseafestival.com