Helsinkyje vyksta 74-oji Šiaurės Tarybos sesija

2022/10/31

LRT parengtą reportažą ir straipsnį iš Šiaurės tarybos sesijos rasite čia >>

Suomijos sostinėje Helsinkyje prasideda 74-oji Šiaurės Tarybos sesija, kurioje Šiaurės šalių politikai diskutuos svarbiausiais regiono klausimais. Pagrindinė Šiaurės Tarybos narių ir Šiaurės šalių premjerų susitikimo tema – Šiaurės regiono vaidmuo Europoje ir pasaulyje.

Šiais metais sesija vyks spalio 31 d. – lapkričio 3 d. Rudens sesija rengiama Suomijoje, nes šalis 2022 m. pirmininkauja Šiaurės Tarybai. Kitais metais pirmininkavimą iš jos perims Norvegija.

Karas Ukrainje ir saugumo krizė

Diskusijose daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje, kuris sukėlė pasaulinę saugumo krizę. Todėl Šiaurės Tarybos nariai drauge su Šiaurės šalių premjerais diskutuos apie Šiaurės regiono vaidmenį Europoje ir pasaulyje, NATO plėtrą ir demokratinių vertybių stiprinimą.

Kitos svarbios temos, kurios sulauks dėmesio sesijos metu – klimato bei energetikos krizės, kurių neigiamą poveikį pajuto ir regiono gyventojai, ir verslai. Aptariant bendradarbiavimą tarp regiono šalių, bus diskutuojama apie sienų saugumą, tiekimo užtikrinimą ir gerovės modelio ateitį, kuriam dideliu išbandymu tapo COVID-19 pandemija.

Oficiali Šiaurės Tarybos sesijos darbotvarkė

Sesijos garbės svečias – Suomijos prezidentas Sauli Niinistö

Tradiciškai Šiaurės Tarybos sesijos metu svečio teisėmis skaityti pranešimą kviečiami aukšto rango politikai ir įtakingi visuomenės veikėjai. Šių metų sesijos svečias –  Suomijos prezidentas Sauli Niinistö, kuris savo pranešime kalbės apie Šiaurės šalių bendradarbiavimo svarbą, besikeičiančios geopolitinės situacijos akivaizdoje.

“Mums didelė garbė, jog sesijoje dalyvaus Suomijos prezidentas Sauli Niinistö ir su nekantrumu laukiame jo parnešimo. Ypač dabar, kai esame Rusijos agresijos liudininkai ir gyvename neramiais laikais, svarbu, kad Šiaurės Taryba aktyviai įsitrauktų ir dalyvautų diskusijose, ieškant sprendimų, kaip įveikti krizes ir padėti Ukrainai. Taip pat svarbu, jog Šiaurės šalys demonstruotų vieningą poziciją sprendžiant pasaulinius iššūkius“, – teigia Šiaurės Tarybos prezidentas Erkki Tuomioja.

Šiaurės Tarybos apdovanojimai

Oficialia sesijos dalimi yra ir iškilminga Šiaurės Tarybos apdovanojimų ceremonija, kurios metu teikiamos premijos už išskirtinius šiaurietiškos literatūros, kino, muzikos kūrinius ir gamtosaugos iniciatyvas. Premijų įteikimas vyks lapkričio 1 d. Helsinio Musikhuset koncertų rūmuose.

Premijos įsteigtos siekiant didinti susidomėjimą Šiaurės šalimis, jų kultūra bei kalbomis. Nugalėtojams atitenka 300 tūkst. Danijos kronų (apie 40 tūkst. eurį) piniginis prizas ir Šiaurės pašvaistės statulėlė. Susipažinkite su šių metų nominantais >>

Apie Šiaurės Tarybą

Šiaurės Taryba įsteigta 1952 m., ji yra Šiaurės šalių tarpparlamentinio bendradarbiavimo forumas, kurį sudaro 87 Šiaurės šalių parlamentarai. Tarybos tikslas – remti ir plėtoti Šiaurės šalių bendradarbiavimą įstatymų leidybos, kultūros, viešojo transporto, aplinkosaugos, socialinės politikos ir ekonomikos srityse. Pastaraisiais metais bendradarbiavimas apima ir užsienio politikos bei saugumo klausimus.