Ko Vilniaus knygų mugėje nepraleisti turėtų šiaurietiškos literatūros gerbėjai?

2022/02/24

Šiandien prasidedančioje jau 22-ojoje Vilniaus knygų mugėje šiaurietiškai literatūrai neabejingi lankytojai tikrai ras ką veikti. Susitikti gyvuose arba nuotoliniuose knygų pristatymuose mugės lankytojai galės net su penkiais garsiais rašytojais iš Islandijos, Danijos, Suomijos bei Švedijos.

„Šiaurės šalių literatūra Lietuvoje jau nebe pirmus metus turi ištikimą ir tvirtą gerbėjų ratą. Atsižvelgdamos į tai, leidyklos nuolat stebi šiaurietiškos literatūros rinką, seka naujausias tendencijas ir skaitytojams pristato tikrai vertingas šių šalių autorių knygas. Šiųmetė Vilniaus knygų mugė – geriausias to pavyzdys“, – teigia Brigita Urmanaitė, Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje Patarėja kultūros ir švietimo klausimais.

Ji priduria, kad pirmoji lietuviškosios knygų mugės pradžia šiais metais simboliškai sutampa ir su svarbiu įvykiu visai Šiaurės šalių literatūrai. Vasario 24 d., per pietus, bus paskelbtas Šiaurės Tarybos literatūros premijai nominuotų rašytojų sąrašas. Ši premija skiriama grožinės literatūros kūriniams, parašytiems viena iš Šiaurės regiono kalbų.

O kol šiųmetės premijos nugalėtojas dar nėra aiškus, antrąją ir trečiąją Vilniaus knygų mugės dienomis Šiaurės literatūros megėjai turėtų nepraleisti net penkių dėmesio vertų knygų pristatymų bei diskusijų.

Hallgrimur Helgason (Islandija), „60 kilogramų saulės šviesos“ pristatymas. Vasario 26 d., 13 val.

Susitikime su garsiu islandų rašytoju, bestselerio „1000° moteris“ autoriumi, Islandijos literatūros premijos laureatu Hallgrimuru Helgasonu bus pristatytas 2021 m. išleistas jo romanas „60 kilogramų saulės šviesos“. Jame pasakojama apie Islandiją XIX–XX a. sandūroje, tuo metu buvusia kone vargingiausia Europos valstybe.

Andri Snaer Magnason (Islandija), nuotolinis pokalbis „Ar distopinės knygos jaunimui išgelbės pasaulį?“. Vasario 25 d., 11 val.

Ne vieną prestižinį apdovanojimą pelniusio islandų vaikų rašytojo A.S.Magnasono knygos išverstos į 30 pasaulio kalbų. Praėjusiais metais Lietuvoje išleista jo knyga „Laiko skrynia“.

Pačiam autoriui itin rūpi gamtosauginiai ir klimato kaitos klausimai, o jis pats net yra kandidatavęs į Islandijos prezidento postą bei rinkimuose liko antras tarp 14 dalyvių.

Kim Leine (Danija), „Raudonas žmogus/Juodas žmogus“ pristatymas, vasario 26 d., 13 val.

Norvegų kilmės danų rašytojas K.Leine, rašantis apie Grenlandiją, Vilniuje pristatys savo naujausią kūrinį „Raudonas žmogus/Juodas žmogus“. Jo epicentre – minėtosios Grenlandijos kolonizacijos pradžia. Svarbu pažymėti, jog 2013 m. autorius pelnė minėtąją Šiaurės Tarybos literatūros premiją už romaną „Amžinybės fjordo pranašai“.

Maria Turtschaninoff (Suomija), „Maresi: raudonojo vienuolyno kronikos“ pristatymas, vasario 25 d., 19 val.

M.Turtschaninoff – Suomijos švedų rašytoja, pelniusi YLE literatūros premiją, du kartus apdovanota „Svenska litteratursällskapet“ premija, o 2017 m. nominuota Astridos Lindgren apdovanojimui ir „CILIP Carnegie“ medaliui.

„Maresi“ – pirmoji „Raudonojo vienuolyno“ trilogijos dalis. Ji serija yra išversta į daugiau nei 24 kalbas

Prieš keletą metų ištrauka iš paaugliams skirtos knygos „Maresi: raudonojo vienuolyno kronikos“ buvo skaitoma per kasmetinius Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymus vaikams ir jaunimui. Jie vyksta kiekvienų,metų lapkritį visose Šiaurės ir Baltijos šalyse.

Ulf Peter Hallberg (Švedija), autografų dalijimas leidyklos „Apostrofa“ stende vasario 26 d., 17 val.

Didžiulės sėkmės sulaukusio esė romano „Europos šlamštas: šešiolika būdų prisiminti tėtį“ autorius Vilniaus knygų mugėje šįmet ne tik dalins autografus savo gerbėjams, bet ir dalyvaus Dovilės Dagienės knygos „Čia tada, ten dabar“ pristatyme vasario 26 d. 20 val.