Lietuviškos sėklos keliauja į Svalbardo pasaulinę sėklų saugyklą.

2022/06/02

Lietuvos valstybinė miškų tarnyba pasirašė sutartį su Šiaurės šalių genetinių išteklių centru „NordGen“, pagal kurią „NordGen“ saugos vertingiausių Lietuvos augalų genetinių išteklių sėklų kolekciją Svalbardo pasaulinėje sėklų saugykloje. Kolekcija šiuo metu ruošiama išsiuntimui ir bus perduota į saugyklą birželio 9 d. Į Svalbardą kartu su mūsų biuro atstovais keliauja ir Aplinkos ministerijos bei Lietuvos valstybinės miškų tarnybos atstovai. Ceremonijoje dalyvaus ir LR aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Visame pasaulyje yra apie 1700 augalų genų bankų, kuriuose saugomi maistui ir žemės ūkiui svarbūs augalų genetiniai ištekliai. Šie ištekliai yra svarbūs siekiant išsaugoti juos ateities kartoms, jei šalį ištiktų stichinės nelaimės, karai ar technogeninės katastrofos ir išnaikintų visas augalų rūšis. Jas atkurti padėtų augalų genų bankuose saugomos sėklų ir kitų genetinių išteklių kolekcijos.

Tačiau klimato kaita, politiniai sprendimai ir karai kelia grėsmę genų bankams. Pavyzdžiui, Alepe, Sirijoje, per karą buvo sunaikintas augalų genų bankas. Karas Ukrainoje privedė prie intensyvaus miestų ir regionų infrastruktūros naikinimo. Šie pavyzdžiai rodo, kad augalų genetinių išteklių sėklų kolekcijas reikia saugoti daugiau nei vienoje vietoje. Dėl to šalys pradėjo dauginti savo sėklų kolekcijas ir saugoti jas sėklų saugykloje arktiniame Svalbardo salyne, Norvegijoje. Taip užtikrinama, kad vertingiausi genetiniai ištekliai būtų išsaugoti kelis dešimtmečius ir sumažinama jų negrįžtamo praradimo dėl įvairių nepalankių aplinkybių tikimybė.

Šiuo metu Svalbardo sėklų saugykloje yra daugiau nei 1 145 000 augalų sėklų ir kitų genetinių išteklių iš beveik 6000 augalų rūšių. 89 institucijos iš viso pasaulio patikėjo Svalbardo pasaulinei sėklų saugyklai jų išsaugojimą.

Valstybinė miškų tarnyba yra atsakinga už augalų genetinių išteklių išsaugojimą Lietuvoje. Jame saugoma ir saugoma žmonijai svarbių atskirų augalų genetinių išteklių sėklų kolekcija ir siekiama užtikrinti ilgalaikį jos saugumą. Todėl buvo nuspręsta pavyzdžius iš Lietuvos sėklų kolekcijos patikėti Svalbardo pasaulinei sėklų saugyklai.

Mes, Šiaurės ministrų tarybos biure Lietuvoje, džiaugiamės ir didžiuojamės galėdami būti šio svarbaus projekto dalimi!