Pasitikėjimas – Šiaurės šalių auksas

2019/03/29

Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje 2018 metais pristatė tyrimo apžvalgą „Pasitikėjimas – Šiaurės šalių auksas“, kurią išleido Šiaurės ministrų tarybos sekretoriato politikos analizės skyrius. Tai yra ataskaitų serijos dalis, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į Šiaurės šalių požiūriu svarbias dabartines problemas. Šis leidinys Lietuvoje susilaukė didelio susidomėjimo ir tapo viešų diskusijų objektu.

Šiaurės ministrų tarybos biuras iniciavo keletą viešų diskusijų socialinio pasitikėjimo tema Vilniuje ir Klaipėdoje. Žiūrėkite „Nordic Talks“ diskusijos apie pasitikėjimą vaizdo įrašą.

Parsisiųsti tyrimo apžvalgą (lietuvių kalba).

Parsisiųsti tyrimo apžvalgą (anglų kalba).

Šiaurės regionas išsiskiria aukščiausiu socialiniu pasitikėjimu visame pasaulyje, toks pasitikėjimas yra naudingas ekonomikai, piliečiams ir bendrai visuomenei.  Šioje apžvalgoje aptariamos priežastys, kurios lėmė, kad socialinis pasitikėjimas Šiaurės regione pasiekė tokį aukštą lygį ir kokie veiksniai šiandien tokiam  pasitikėjimui kelia grėsmę.

Šioje apžvalgoje nagrinėjama pasitikėjimo, o tiksliau, socialinio pasitikėjimo tema pastaraisiais dešimtmečiais ši tema susilaukė itin didelio dėmesio. Pasitikėjimas taip pat yra itin tvirtas Šiaurės šalių bendruomenės pagrindas. Kalbant apie socialinį pasitikėjimą tarp gyventojų Šiaurės regionas yra laikomas pasauliniu lyderiu. Išsami šios srities mokslinė literatūra rodo, kad aukštas socialinio pasitikėjimo lygis, ko gero, yra svarbiausias visuomenės turtas. Todėl, kaip rodo šios ataskaitos pavadinimas, pasitikėjimas galėtų būti perkeltine prasme vertinamas kaip Šiaurės šalių auksas.

Šioje apžvalgoje pateikiama keletas faktų, iliustruojančių, kaip Šiaurės regionui pavyko išvystyti tokį aukštą pasitikėjimo lygį. Trumpai tariant, tai yra daugelio visuomeninių procesų rezultatas, kai kurie iš šių procesų siekia senus laikus, o kiti yra labiau būdingi šiems laikams. Šioje apžvalgoje daugiausia dėmesio skiriama istoriniam visuomeninių organizacijų vaidmeniui Šiaurės šalyse. Sklandžiai veikiančios ir sąžiningos visuomeninės institucijos, korupcijos nebuvimas ir bendri gerovės valstybės aspektai yra labai svarbūs pasitikėjimo lygiui. Vienas iš specialių ataskaitoje aptariamų aspektų yra visuomeninių organizacijų ir valstybės santykis, kuris Šiaurės šalių kontekste yra itin svarbus.

Apžvalgoje taip pat aptariamos grėsmės, kylančios socialiniam pasitikėjimui Šiaurės regione. Nepaisant to, kad susiduriama su rimtais sunkumais, socialinio pasitikėjimo visuomenėje ateitis nėra nulemta likimo; daugeliu atžvilgių ji priklauso nuo politikų ir kitų sprendimus priimančių asmenų veiksmų.