Šiaurės šalių rašytojų viešnagės

2020/01/27

Bendroji informacija apie projektą

Šiaurės ministrų tarybos biurai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje kartu su Asociacijų Norden Sąjunga inicijavo projektą 2015 m. Šiuo metu įgyvendinamas trečiasis projekto etapas.

Šio etapo metu (2020-2021 m.) Baltijos šalyse apsilankys mažiausiai 30 autorių iš Šiaurės regiono, o keletas mūsų autorių turės galimybę pristatyti savo kūrybą ten. Kaip atskira projekto dalis 2020 m. pavasarį Latvijoje numatyta kūrybinio rašymo stovykla jaunimui iš Šiaurės ir Baltijos šalių.

Projektas nuo pat jo pradžios yra remiamas Šiaurės ministrų tarybos. Kiti projekto rėmėjai – Baltijos jūros valstybių taryba, Nordplus.

Projekto tikslai

Projektu siekiama sustiprinti kultūrinį ir kalbinį ryšį tarp Šiaurės ir Baltijos šalių organizuojant susitikimus įvairių kultūrų žmonėms, sukuriant terpę kultūriniams mainams bei didinant kultūros prieinamumą apskritai. Bendravimas per kultūrą ir literatūrą padeda užmegzti dialogą apie vertybes, svarbias visam Šiaurės ir Baltijos regionui.

Projekto metu vaikai bei suaugusieji iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos turi galimybę susitikti su Šiaurės šalių autoriais, praplėsti žinias apie šias šalis bei jų naujausią literatūrą. Tokie susitikimai įkvepia, suteikia tarpkultūrinės patirties, atveria naujas perspektyvas bei pasiūlo šviežias temas diskusijoms. Dalindamiesi savo patirtimi ir kūryba, rašytojai gali įkvėpti vaikus ir jaunuolius daugiau skaityti, tapti kūrybingesniais ar net pradėti rašyti patiems. Autoriai ne tik pateikia praktinių patarimų, kaip skaityti ir rašyti, bet ir neretai tampa įkvepiančiais pavyzdžiais.

Pagrindiniai projekto tikslai yra:

  • Suteikti vaikams, jaunimui ir suaugusiesiems galimybę susitikti bei pabendrauti su šiuolaikiniais Šiaurės šalių autoriais, per šį kultūrinį dialogą praplėsti žinias apie pačias Šiaurės šalis;
  • Suteikti Šiaurės šalių autoriams galimybę pažinti savo skaitytojus Baltijos šalyse;
  • Paskatinti kalbėti apie lyčių lygybę, tvarų vystymąsi bei socialinę įtrauktį – temas, kurias savo knygose dažnai paliečia Šiaurės šalių autoriai;
  • Prisidėti prie kokybiškos kultūros prieinamumo regionuose, rengiant susitikimus mažesniuose miestuose bei kaimiškose vietovėse;
  • Pristatyti istorijų pasakojimo bei kūrybinio rašymo metodus bei jų teikiamas galimybes;
  • Prisidėti prie šiuolaikinės Baltijos šalių literatūros populiarinimo Šiaurės regione.

Projekto veiklos

Projekto metu Šiaurės šalių autoriai kviečiami atvykti į Baltijos šalių mokyklas ir viešąsias bibliotekas ir susitikti su vaikais bei jaunimu. Be to, autoriai dalyvauja įvairiuose literatūriniuose renginiuose ir festivaliuose, knygų mugėse, diskusijose. Ne vienas vizitas buvo surengtas Baltijos šalyse ypač populiarios Šiaurės literatūros savaitės metu. Be rašytojų taip pat kviečiami knygų iliustratoriai, kūrybinio rašymo ekspertai ir istorijų pasakotojai, o dažniausia susitikimų su jais forma – įvairios kūrybinės dirbtuvės.

Siekiant su šiaurietiška kultūra supažindinti kuo platesnę auditoriją, kai kurie vizitai rengiami tautinių bendrijų gausiai apgyvendintose vietovėse. Be to, du rašytojai buvo susitikę su skaitytojais Baltarusijoje.

Nuo projekto pradžios Lietuvoje svečiavosi jau daugiau nei 20 autorių. Tarp jų – vienas populiariausių Danijos kriminalinių romanų rašytojų Michael Katz Krefeld, daugelį literatūros apdovanojimų pelnę rašytojai Sjón (Islandija) ir Maja Lunde (Norvegija), Šiaurės tarybos vaikų ir paauglių literatūros prizą pelniusi iliustruotoja Linda Bondestam (Suomija), to paties prizo nominantė Rakel Helmsdal (Farerų salos), istorijų pasakotojos Sibylla Hasson (Norvegija) ir Rikke Houd (Danija) bei daugelis kitų.

Susitikimai su autoriais vyko visuose didžiuosiuose miestuose, taip pat Panevėžyje, Ukmergėje, Anykščiuose, Plungėje, Kaišiadoryse bei kituose mažesniuose miesteliuose ir kaimiškose vietovėse visoje Lietuvoje.

Projekto partneriai

Koordinuojantis partneris: Asociacijų Norden Sąjunga (Foreningen Norden Forbund)

Vykdantieji partneriai: Šiaurės ministrų tarybos biurai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje

Upcoming visits in Lithuania in 2020:

Torill Kove (Kanada/Norvegija) – vasario 20-24 d. Vilniuje

Siiri Enoranta (Suomija) – vasario 21 d. Panevėžyje ir vasario 22-23 d. Vilniuje

Marit Törnqvist (Švedija) – lapkričio mėn. Vilniuje bei kitose vietose (derinama)

Kristin Ragna Gunnarsdottir (Islandija) – lapkričio mėn. Panevėžyje bei kitose vietose (derinama)