Šiaurės taryba susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja

2020/09/03

Silja Dögg Gunnarsdóttir susitikime su Svetlana Tichanovskaja. Kristján Sveinsson nuotr.

 

Šiaurės Taryba surengė nuotolinį susitikimą su Baltarusijos opozicijos lydere Svetlana Tichanovskaja. Susitikimo metu Šiaurės Taryba išklausė naujausius pranešimus apie padėtį Baltarusijoje ir turėjo galimybę pareikšti savo paramą šalies opozicijai.

„Mes norime išreikšti paramą Baltarusijos žmonėms ir visoms šalies demokratinėms jėgoms. Mes turime padaryti viską, kad palaikytume taikų perėjimą prie demokratijos. Vis dėlto turi būti aišku, kad šiam procesui vadovauti turi Baltarusijos žmonės ir jie patys turi nuspręsti savo ateitį“, – rugsėjo 2 d. susitikime sakė Šiaurės Tarybos prezidentė Silja Dögg Gunnarsdóttir.

Gunnarsdóttir pabrėžė, kad Šiaurės Taryba yra susirūpinusi padėtimi Baltarusijoje, ir sakė, kad Taryba visada pasisakys už demokratiją, teisinę valstybę, žmogaus teises ir lygiateisiškumą visiems.

„Mums labai malonu susitikti su jumis. Žavimės jūsų drąsa“, – sakė Gunnarsdóttir sveikindama Svetlaną Tichanovskają.

Tichanovskaja Lietuvoje

Tichanovskaja dalyvavo susitikime iš Lietuvos, kur atvyko iškart po prezidento rinkimų rugpjūčio 9 d., Aliaksandrui Lukašenkai dar kartą pasiskelbus nugalėtoju. Pasak nepriklausomų stebėtojų, rinkimai buvo suklastoti. Europos Sąjunga nepripažino rinkimų rezultatų.

Susitikimo metu Svetlana Tichanovskaja išreiškė padėką Šiaurės regionui ir Europai.

„Tikiuosi, jūs suprantate, kokia svarbi Šiaurės ir kitų Europos šalių parama yra man ir žmonėms Baltarusijoje. Matome, kad kovoje už laisvę esame ne vieni. Labai ačiū jums už palaikymą. Taip pat noriu pasakyti, kad mes nebe opozicija, o dauguma. Režimas yra opozicija “, – sakė Tichanovskaja.

Be Šiaurės Tarybos prezidentės,susitikime dalyvavo ir Šiaurės Tarybos vicepirmininkė Oddný G. Harðardóttir ir nacionalinių delegacijų pirmininkai Erkki Tuomioja (Suomija), Hans Wallmark (Švedija), Bertel Haarder (Danija) ir Michael Tetzschner (Norvegija).

Kasmetiniai susitikimai su Baltarusija

Posėdžiui pirmininkavo Erkki Tuomioja, Šiaurės Tarybos prezidiumo specialusis pranešėjas Baltarusijos klausimais. Susitikimo metu Tuomioja pabrėžė Šiaurės Tarybos aktyvius santykius su Baltarusija. Nuo 2007 m. Taryba kasmet rengė bendrus susitikimus su Baltarusijos opozicija, NVO ir oficialios valdžios atstovais.

„Kasmetiniai susitikimai yra nepaprastai svarbūs Šiaurės Tarybai. Mes ir toliau juos rengsime ir darysime viską, kad prisidėtume prie teigiamų pokyčių Baltarusijoje“, – sakė Tuomioja.

Tuomioja pabrėžė susitikimų su Baltarusijos opozicija svarbą kaip būdą parodyti Šiaurės Tarybos tvirtą paramą demokratinėms jėgoms šalyje, taip pat skatinti šalių dialogą.

Tarptautinė Šiaurės Tarybos strategija 2018–2022 m.