Balsas visiems jauniems žmonėms Lietuvoje

2021/05/25

Publikacijų ciklas „Šiaurietiškos istorijos“ pasakoja apie žmones, dirbančius įvairiuose sektoriuose ir srityse. Jie turi bendrą pomėgį ir įkvėpimą Šiaurės šalių idėjoms ir vertybėms. Dalijamės istorijomis apie tuos, kurie su Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje parama galėjo pasisemti naujų idėjų, įgyti žinių ir sustiprinti savo balsą bendruomenėje.

Kiekvieną mėnesį pateiksime jums naują istoriją apie asmenį ar organizaciją, kuri atnešė šiaurietišką dvasią į Lietuvą ir puoselėją ją kasdieninėje veikloje.

Ši istorija yra apie Paulių Serapiną, kuris yra Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) programų koordinatorius. Savo darbu LiJOT jis siekia padidinti jaunimo pilietinį įsitraukimą ir užtikrinti vienodas galimybes visiems Lietuvos jauniems žmonėms.

„Stengiamės skatinti žmones prisidėti prie sprendimų priėmimo proceso, nes dauguma jaunų žmonių nežino apie galimybes ir būdus jomis pasinaudoti. Pavyzdžiui, mano draugai. Jie nedalyvauja jaunimo organizacijose, bet žinau jie turi idėjų ir sprendimų Lietuvai, jie tiesiog nežino būdo išsakyti nuomonę. Tai vienaas iš pagrindinių Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos iššūkių, kurį siekiama išspręsi. Stengiamės sukurti galimybes visiems jauniems žmonėms, ypač tiems, kurie gyvena mažesniuose miesteliuose ir regionuose“

Paulius Serapinas Lietuvos jaunimo organizacijų taryboje (LiJOT) dirba pusantrų metų. LiJOT – tai 68 jaunimo organizacijų tinklas, atstovaujantis jaunimo balsą ir politiką Lietuvoje. Paulius organizacijoje pradėjo savo veiklą kaip tarptautinių ryšių koordinatorius, šiuo metu užima programų koordinatoriaus pareigas, jis atsakingas už programų ir turinio sudarymą tarybos narėms organizacijoms. Paulius visuomeninę veiklą pradėjo prieš 12 metų, kai prisijungė prie skautų. Šiandien darbas LiJOT padeda jam dirbti su jaunimu daug didesniu mastu.

Foto: Rytis Rakauskas

„LiJOTe dirbame pasitelkdami įvairius projektus ir iniaciatyvas. Norime sustiprinti pilietinę visuomenę Lietuvoje, kuri, mano nuomone, yra jau stipri, tačiau mes norime paskatinti rengdami turinį apie pilietinę visuomenę ir pilietinį dalyvavimą. LiJOT taip pat atstovauja jaunimą įvairiose organizacijose nacionalinės politikos klausimais, kurių tikslas – skatinti dialogą tarp jaunimo ir sprendimus priimančių žmonių. Asmeniškai, man labiau patinka kurti iniciatyvas ir dirbti su visuomenišku pilietiniu dalyavimu,“ – sako Paulius.

Lietuvoje vis dar yra akivaizdi atskirtis tarp galimybių Vilniuje ir kituose miestuose ir regionuose. Jaunimui sunku gauti prieigą prie inforamcijos apie prieinamas galimybes. Tai Pauliui atrodo didelis iššūkis, kurį jis nori išspręsti. Jei žmonės nežino apie savo galimybes Lietuvoje, yra didelė galimybė, kad jie studijuos ir dirbs užsienyje. Laimei, Paulius ir LiJOT turi daugybę idėjų kaip naujais ir įdomiais būdais labiau įtraukti jaunimą.

„Mūsų projekte „Jaunimo dalyvavimas priimant sprendimus“ organizuojame dirbtuves tam tikriems įgūdžiams stiprinti mūsų narėms organizacijoms. Pirmoji dalis buvo apie efektyvią komunikaciją, kita apie savo organizacijos pristatymą. Taip pat turjome dirbtuves apie Lietuvos  ir organizacijų teisę. Po šių seminarų dalyviai bus padalinti į skirtingus komitetus ir dirs su sprendimų priėmimu viešajam Lietuvos sektoriui jaunimo politikos klausimais. Tai tris metus trunkantis projektas ir šiandien dar tik pirmi metai. Aš manau, kad tai labai naudingas projektas, nes suteikiame organizacijoms socialinių tinklų kampaniją ir geros kokybės turinį bei praktinius įgūdžius, kuriuos jie gali panaudoti ir pagerinti savo darbą organizacijose.“

 

Įkvėpimo ieškojimas užsienyje

 

Šiaurės Ministrų Tarybo biuro Lietuvoje ir LiJOT bendradarbiavimas prasidėjo dar 2018 metais, kai LiJOT pradėjo pristatinėti Jungtinių Tautų Darnaus Vystymosi Tikslus. Tų metų vasarą LiJOT delegacija buvo pakviesta į „ReGeneration 2030“ viršūnių susitikimą Alandų salose. Tai įkvėpė Paulių labiau domėtis darnaus vystymosi tikslais. Jis norėjo, kad LiJOT prisidėtų labiau prie šių tikslų įgyvendinimo Lietuvoje. LiJOT priėmė poziciją dėl tvaraus vystymosi ir tai pažymėjo oficialią jų darbo su DVT pradžią. DVT taip pat tapo LiJOT vasaros festivalio pagrindine tema, ir nuo šiol yra viena pagrindinė dalis ilgalaikiuose projektuose pritaikant šiuos tikslus Lietuvoje.

Mūsų partneriai projekte buvo „Natur og Miljø“ (Gamta ir Aplinka) iš Alandų salų ir Estijos Jaunimo taryba. Jie prisijungė prie mūsų vasaros festivalyje kaip pirmi tarptautiniai svečiai. Grupei iš Alandų tai buvo pirmas aplankytas jaunimo festivalis. Jie buvo sužavėti renginiu, kuris man buvo labai svarbus. Aš noriu atstovauti savo šalį pačiu geriausiu būdu ir palikti žmonėms gerą įspūdį.“

Darbas su partneriais iš užsienio yra puiki galimybė pasimokyti ir pasidalinti idėjomis. Gerų patirčių pasidalijimas ir mokymasis iš kitų šalių juanimo organizacijų yra labai naudingas, taip pat gyvas bendravimas yra visiškai kitokia patirtis negu socialiniai tinklai.

Foto: Joana Suslavičiūtė

„Tai, ką matome socialiniuose tinkluose iš kitų jaunimo organizacijų, yra puikūs pavyzdžiai ir jie mus muotyvuoja būti tokiais pat gerais. Bet kai kartu susitinkame ar kartu dalyvaujame veiklose, pastebime, kad jie turi tokias pat problemas kaip ir mes. Tai mus paskatina ir motyvuoja dirbti kartu ir mokytis iš kitų. Nuolatos ieškome pavyzdžių, ypač iš Šiaurės ir Baltijos regionų. Mes stebime, ką mūsų draugai ir partneriai daro, mokomės ir semiamės įkvėpimo.“

Partnerystės užmezgimas ir panašiai mąstančių organizacijų paieška yra pagrindiniai organizacijos augimo ir naujų idėjų generavimo elementai. Gera partnerystė yra daugiau už materialinę gerovę. Svarbiausia partnerystės dalis – abipusė parama ir pripažinimas, kuris ir skatina toliau tęsti darbą.

„Mes nuolatos sakome, kad Šiaurės Ministrų Tarybos biuras Lietuvoje yra mūsų didžiausi partneriai, nes jie pirmieji, kurie tikėjo visais mūsų darbais. Šios organizacijos parama yra svarbi, ne dėl suteikiamų lėšų ar galimybės iškeliauti į Alandų Salas, bet dėl mūsų darbo pripažinimo.“

Parama iš kitų

Paulius supranta, kaip svarbu įgyti pasitikėjimą ir palaikymą, taip pat jis tikisi parodyti tokios partnerystės galimybes kitoms narėms organizacijoms ateityje.

„Mūsų pagrindinis tikslas – tai, kad mūsų narės organizacijos sužinotų apie galimybes gauti paramą ir kurti projektus. Tada mes galėtume labiau sutelkti dėmesį į pagalbą mūsų organizacijoms rašant projektų paraiškas, kad jos galėtų vykdyti veiklas savo pasirinktomis temomis. Po visų dabartinių iniciatyvų galėsime pasidalinti puikiais turimais pavyzdžiais, ir tikimės, mūsų narės organizacijos supras, kaip viskas veikia, bus įkvėptos ir pačios imsis inicaityvos.“

Paulius iš ties turi dideles ambicijas LiJOT Lietuvoje ir už jos ribų. Jo manymu, ateityje ne tiek svarbu tęsti gaunamą paramą ir pagalbą iš Šiaurės šalių partnerių ir institucijų, bet svarbiau skleisti savo patirtį, pagalbą ir investicijas kitiems.

„Mes norime būt lyg vyresnis brolis Rytų Europos šalims, lygiai taip kaip Šiaurės šalys buvo mums. Mes esame dėkingi už gautą pasitikėjimą, investicijas, kurias skyrė Šiaurės šalys Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Bet vis labiau ir labiau norime parodyti pavyzdį Baltarusijai, Gruzijai ir Ukrainai, norime būti didžiuoju broliu šioms šalims. Mes norime investuoti, parodyti pavyzdį iš savo jaunatviškos patirties.  Dar neturime autoriteto ir patirties daryti tai, ką norime padaryti, todėl mums reikia Šiaurės šalių tam, kad galėtume remti partnerius patirtimi, iš kurios pasimokytume ir ja pasidalintume.“

Nepaprastai svarbu susirasti  palaikančių partnerių, kurie nepaiso amžiaus, socialinės ir geografinės padėties. Daugumai pažeidžiamų grupių vis dar reikalinga mūsų parama tam, kad jie pradėtų spręsti savo problemas savo gyvenimuose ir regionuose. Šiems žmonėms taip pat turime suteikti daugiau galimybių. Vis dėlto, kad ir kiek Paulius kartu su LiJOT nužengė, vis dar sunku save lyginti su kitais ir neapleidžia jausmas, kad iki šiol nuveikta nepakankamai. Ypač, jeigu lyginsime LiJOT su didesniais partneriais iš Šiaurės Šalių ar Europos, kur turima daugiau išteklių ir daug daugiau galimybių. Paulius puikiai supranta, kaip svarbu mokytis iš kitų, bet taip pat pabrėžia, jog kiekvienoje šalyje yra skirtingos galimybės.

„Aš bendrauju su žmonėmis iš Šiaurės šalių skirtingų projektų. Yra daugybė skirtumų, ypač jei kalbam apie galimybių kiekį, prie kurių gali prisijungti jaunimas. Tačiau man asmeniškai svarbiausia kitiems parodyti, kad net neturėdami tokių išteklių vis tiek galime sukurti nuostabių dalykų.“

Foto: Lithuanian Youth Council

Paulius ir LiJOT teikė paraišką NOIM programai gauti paramą kelionei į Alandų salose vykusį „Regeneration“ viršūnių susitikimą. Jie taip pat teikė paraišką nevyriausybinių organizacijų rėmimo programai tam, kam paremtų jų vasaros festivalį ir jų tolimesnes veiklas siekiant lokalizuoti darnaus vystymosi tikslus Lietuvoje. Ar tu ir tavo organizacija nori dalyvauti Šiaurės šalių renginiuose? Ar esate nevyriausybinė organizacija, dirbanti su socialinėmis problemomis Lietuvoje? Sužinokite daugiau apie NOIM ir nevyriausybinių organizacijų rėmimo programas ir sužinokite, kaip galite įgyvendinti savo idėjas!

Autorė: Stinne Friis Vognæs. Foto: Josvydas Elinskas.