Kviečiame dalyvauti šiaurietiškose diskusijose festivalyje „Būtent!“

2019/08/08

 

Rugsėjo 6–7 dienomis Birštone vyksiantis trečiasis diskusijų festivalis „Būtent!“ pakvies į šiaurietišką diskusijų erdvę „Šiaurietiška Lietuva“. Šioje erdvėje vyksiančias diskusijas ir kitas veiklas bendrai pristatys Lietuvoje veikiančios Šiaurės šalių institucijos, ambasados bei prekybos rūmai.

2017 m. pirmą kartą į Birštoną diskusijoms pakvietęs renginys – tai visuomeniškų piliečių, verslo, mokslo, nevyriausybinių organizacijų ir politikos atstovų susitikimas, kuriame pirmaisiais metais susirinko trys, o antraisiais – beveik šeši tūkstančiai dalyvių.
Pagrindinę festivalio diskusijų programą renginyje papildys speciali šiaurietiška programa, kviesianti lankytojus į erdvę „Šiaurietiška Lietuva“ diskutuoti bendrais Šiaurės šalių ir Lietuvos visuomeniniais, socialiniais ir ekonominiais klausimais. Diskusijų erdvė veiks dvi dienas ir pakvies lankytojus bendrauti, dalintis idėjomis, kelti klausimus bei susipažinti.

Šiaurietiškų diskusijų programa festivalyje „Būtent“:

Rugsėjo 6 d., penktadienis
17.00-18.00 Diskusija „Technologijos ir bendruomenė: kas tarnauja kam?“ (Anglų kalba).
18.30-19.30 Diskusija „Šiaurietiška lyderystė: kaip dirbti su vikingais?“ (Anglų kalba).

Rugsėjo 7 d., šeštadienis
12.30-13.30 Diskusija „Laiminga vaikystė Šiaurės šalyse. Kada Lietuvoje?“ (Anglų kalba).
16.00-17.00 Diskusija „Darnaus miesto vizija 2050“ (Anglų kalba).

Diskusija „Technologijos ir bendruomenė: kas tarnauja kam?“ pakvies diskutuoti apie socialinių saitų svarbą technologijų pasaulyje. Bendruomeniškumas visada buvo stipri visuotinio progreso varomoji jėga, tačiau šiandien sutariama, kad progreso lokomotyvu tapo nebe žmonių gebėjimas burtis bendram tikslui, o žaibiškai besivystančios technologijos. Diskusijoje bus klausiama, ar iš tiesų technologijos gali būti kuriamos atskirai nuo bendruomenių ir koks ryšys sieja šias dvi, rodos, opozicines sritis? Ar bendruomenės taps technologijų vystymo varomoji jėga, o gal technologijos iš esmės pakeis bendruomenių kūrimo aktualumą? Diskusijoje dalyvauja Arkivyskupas Gintaras Grušas, Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro “AfriKo” bendraįkūrėja ir programų vadovė Eugenija Kovaliova, „We Do Democracy“ partnerė ir Tarptautinės demokratijos festivalių asociacijos vadovė Zakia Elvang ir Women Go Tech bendruomenės vadovė Patricija Giniotytė. Diskusiją moderuoja Žydrūnė Vitaitė – Women Go Tech programos bendraįkūrėja.

Diskusijoje „Šiaurietiška lyderystė: kaip dirbti su vikingais?“ kalbėsime apie fenomeną, kuris vadybos pasaulyje išskiriama atskiru vardu: šiaurietiška lyderystė. Apie tai, kokia yra Šiaurės šalių lyderystė įmonėse Lietuvoje ir su kokiais iššūkiais susiduriama siekiant įdiegti naujus veiklos valdymo principus diskutuos „Telia Lietuva“ generalinis direktorius Dan Strömberg, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius Dalius Misiūnas, „Fortum“ atstovas Andrius Kasparavičius ir Norvegijos valdomo apskaitos paslaugų centro „Norian Accounting“ vadovė Lina Maroščikienė.

Diskusija „Laiminga vaikystė Šiaurės šalyse. Kada Lietuvoje?“ kels klausimą ar Lietuvoje gera augti vaikams. Šiaurės šalių politikai turi strategiją paversti Šiaurės šalis geriausia vieta vaikams ir jaunimui augti. Ko reikia, kad Lietuvoje vaikai jaustųsi laimingi ir sveiki? Ką apie jų savijautą ir tendencijas sako atlikti palyginamieji tyrimai Europos Sąjungoje, Šiaurės šalyse ir Lietuvoje? Apie šiuos aktualius klausimus diskutuos žurnalistas Ruslanas Iržikevičius, Demokratinės mokyklos vadovas Nerijus Buivydas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos psichologijos katedros profesorius Kastytis Šmigelskas, UNICEF programų direktorė Inka Hetemäki ir Lietuvos moksleivių sąjungos jaunimo politikos koordinatorė Greta Zaburaitė.

Diskusija „Darnaus miesto vizija 2050“ klaus, kaip šiandienos ir rytojaus mieste užtikrinti gyvenamosios aplinkos kokybę bei suderinti tris darnaus miesto aspektus – gyvybingą ekonominę aplinką, įtraukią socialinę aplinką bei aplinkosaugą? Ar gali Šiaurės ir Baltijos šalių regionas tapti inovatyvaus miestų planavimo pavyzdžiu pasauliui? Diskusijoje svečiuosis Švedijos vyriausioji architektė Helena Bjarnegård, Oslo savivaldybės Aplinkosaugos skyriaus patarėjas Morten Nordskag, buvusi Aplinkos ministerijos viceministrė, bendruomenininkė ir advokatė Rėda Brandišauskienė ir architektas-urbanistas Algimantas Varpučanskis.

Diskusijų festivalis „Būtent!“ remiasi šiaurietiška atvirų demokratinių diskusijų tradicija. Festivalis 2019 metais drauge su Šiaurės šalių, Baltijos regiono ir Europos demokratijos festivaliais suvienijo jėgas ir įkūrė Tarptautinę demokratijos festivalių asociaciją. Kiekvienas iš 9-iose šalyse organizuojamų festivalių veikia kaip platforma demokratiškoms diskusijoms tarp pilietinės visuomenės, verslo, politikos, NVO, mokslo, kultūros, žiniasklaidos atstovų. Įkurtos Asociacijos tikslas – stiprinti šiuos skirtingose šalyse vykstančius renginius, padėti šalims, kurios nori pradėti tokius renginius organizuoti, ir suvienyti pastangas kaip demokratijos pokyčių katalizatorių.

Kaip ir ankstesniais metais, diskusijų festivalio lankytojų Birštone šiemet lauks daugiau nei 70 valandų turiningų diskusijų ir renginių, daugybė įdomių susitikimų, betarpiškų pokalbių, o šeimoms ir patiems mažiausiems dalyviams bus rengiama speciali programa. Siekiama, kad festivalio lankytojai galėtų ne tik klausytis, įsitraukti į diskusijas, bet ir patogiai, gerai bei prasmingai praleisti laiką.

Vienas iš diskusijų festivalio „Būtent!“ tikslų – parodyti, kad svarbūs sprendimai neatsiejami nuo požiūrių įvairovės ir skirtingų visuomenės grupių įtraukimo juos svarstant. Aukšta diskusijų kultūra padeda visuomenei susitarti dėl valstybės raidos prioritetų ir lemia geresnę priimamų sprendimų kokybę. Šis festivalis – tai Lietuvoje puoselėjama atvira diskusijų erdvė, kuri prisideda prie demokratiškos, vieningos bei pažangios visuomenės kūrimo, ugdo diskusijų, įsiklausymo kultūrą ir toleranciją kitai nuomonei bei požiūriui.

Diskusijų erdvę „Šiaurietiška Lietuva“ bendrai inicijuoja Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Danijos, Islandijos ambasados Lietuvoje, Šiaurės šalių prekybos rūmai Lietuvoje.