Paroda ir dirbtuvės apie žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą ir netikras naujienas

2021 / 10 / 29

Renginio vieta:

Vilniaus universiteto bibliotekos mokslinės komunikacijos ir informacijos centras (VU MKIC, Saulėtekio al. 5, Vilnius)


Renginio laikas:

2021 / 10 / 29, 9:00 val.

Spalio 29 d., 09:00, Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro rūmuose (VU MKIC, Saulėtekio al. 5, Vilnius) bus atidaryta paroda „Fake ≠ Fact Info Lab“, skirta medijų raštingumui, ji atspindės labai atpažįstamas situacijas iš internetinio gyvenimo. Atidarymo metu vyks nemokamas edukacinis užsiėmimas, kurio metu žiniasklaidos ekspertas iš Danijos kalbės apie žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumą, kovą su dezinformacija ir propaganda bei kaip atskirti faktus nuo klastotės. Renginys vyks anglų kalba.

Interaktyvų, dialogu grįstą seminarą ves žurnalistas ir žiniasklaidos ekspertas Leif Lønsmann (Šiaurės šalių žurnalistų centras, Danija, www.njc.dk).

Dirbtuvių programa:

1 sesija: Saviraiškos laisvė. Absoliučios žodžio laisvės demokratinėje visuomenėje privalumai ir trūkumai.

2 sesija: Kai informacija tampa pavojinga. Atvejai: klaidinga informacija, dezinformacija, propaganda, sąmokslas, melagingos naujienos.

3 sesija: Įrankiai, skirti naršyti didėjančiame informacijos kiekyje. Faktų tikrinimas, šaltinių tikrinimas. Apibendrinimas: žiniasklaidos raštingumas kaip demokratijos priemonė.

Dirbtuvių metu bus kavos pertraukėlė su užkandžiais, per kurią svečiai turės galimybę pabendrauti su renginio dalyviais ir ekspertais.

Registracija privaloma norint dalyvauti: https://forms.gle/fsLygjRz8qAEkmgk8

Šį rudenį po Baltijos šalis keliaujanti paroda „Fake ≠ Fact Info Lab“ sukurta remiantis Darbų muziejaus „Keliaujančios demokratijos laboratorija“, kuri savo ruožtu yra paremta Švedijos žiniasklaidos tarybos duomenų.

Pagrindinis šio edukacinio projekto tikslas – suteikti lankytojams priemones žiniasklaidos šaltinių patikimumui įvertinti ir išteklius, skirtus atskirti faktus nuo dezinformacijos, todėl parodoje pristatomos labai atpažįstamos situacijos iš kasdienio internetinio gyvenimo. Akivaizdu, kad šiam tikslui pasiekti nepakanka vien parodos, todėl buvo nuspręsta surengti mokymus su plačiai pripažintu tarptautiniu ekspertu.

Leif Lønsmann yra Šiaurės žurnalistikos centro (Danija) vyresnysis konsultantas ir žiniasklaidos ekspertas. Leif pradėjo radijo žurnalisto karjerą 1978 m. Danijos nacionalinėje transliuotojų korporacijoje (DR). Jis buvo paskirtas Radijo direktoriumi, atsakingu už visus radijo kanalus, ir ten dirbo direktoriumi iki 2008 m. Leif rengia vidurio karjeros mokymus ir kursus žurnalistams iš visų Šiaurės šalių, remdamasis bendromis kultūrinėmis vertybėmis ir Šiaurės šalių žiniasklaidos modeliu.

Seminaras ir paroda yra nemokami; mokymai truks apie 4 val.

Renginį organizuoja Danijos kultūros institutas Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Baltijos žiniasklaidos kompetencijos centras, Šiaurės šalių žurnalistų centras ir Žmogaus teisių akademija.

Renginį remia Šiaurės ministrų taryba, Švedijos ambasada, Švedijos institutas, Vilniaus universiteto bibliotekos mokslinės komunikacijos ir informacijos centras ir Žinių ekonomikos forumas.

Renginyje galima dalyvauti gyvai tik pateikus galiojantį Covid-19 sertifikatą, patvirtinantį, kad yra baigta visa skiepijimosi programa arba pasveikus per pastaruosius šešis mėnesius, kartu su asmens tapatybės kortele arba pasu.