Šiaurės šalių literatūros savaitė 2022: gamta Šiaurėje

2022 / 11 / 14

Renginio vieta:

Lietuvos bibliotekos, mokyklos, vaikų darželiai


Renginio laikas:

2022 / 11 / 14

Lapkričio 14-20 d. Šiaurės ir Baltijos šalyse vyks tradiciniai Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Kaip įprasta, Šiaurės šalių literatūros savaitė rengiama lapkritį, tamsiausiu metų laiku. Pagrindinė savaitės idėja yra labai paprasta: prie žvakių šviesos visiems kartu susibūrus skaityti knygą. Pagrindinė šių metų skaitymams atrinktų knygų tema – žmogaus ryšys su gamta.

Skaitymų valandos bibliotekose

Pagrindiniai Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymų partneriai – bibliotekos. Šių metų renginiuose užsiregistravo dalyvauti net 600  bibliotekų iš visos Lietuvos! Pasidomėkite, ar  Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymuose dalyvauja ir Jūsų biblioteka.

Skaitymai vaikams „Auštantant“: Malin Kivelä, Martin Glaz Serup „Jei sutiktum lokį”

Šilto humoro pilnoje paveikslėlių knygelėje svarstoma, ką reikėtų daryti sutikus lokį. 2022 m. knyga buvo nominuota Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros apdovanojimui.  Iliustracijas pasokojimui kūrusi Lina Bondestam iš Suomijos savaitės metu viešės Lietuvoje, kur susitiks su skaitytojais bei Dailės akademijos studentais, surengs savo darbų parodą ir pristatys naują knygą.

Skaitymai suaugusiems „Sutemų valanda“: Patrik Svensson „Apie ungurius ir žmones. Mįslingiausios žuvies istorija“

Patrikas Svensonas pasakoja istoriją apie ant išnykimo ribos esančią rūšį, grožinius intarpus pindamas su mokslo populiarinimo tekstais. Skaitytojas kviečiamas leistis drauge į autoriaus vaikystės prisiminimus šalia lėtai tekančios upės ir laukinio gluosnio. Ten, šiaurietiškoje gamtoje, tėvą ir sūnų jungia tylus bendrystės jausmas. Knygą gimtojoje Švedijoje lydėjo stulbinama sėkmė: knyga apdovanota prestižine Augusto premija, įvertinta skaitytojų ir tapo populiariausia negrožine 2019-ųjų knyga. Knygą lietuvių k. 2020 m. išleido leidykla „Baltos lankos“. Skaitykite interviu su knygos vertėja: Vertėja Alma Braškytė: neįmanoma priversti gamtos paklusti žmogaus valiai

Gamta Šiaurėje

Meilė ir pagarba gamtai yra giliai persismelkusi mūsų kultūroje ir užima svarbią vietą Šiaurės šalių literatūros ir pasakojimų tradicijose. Šiaurietiška gamta mus ne tik sieja, bet ir byloja mums apie įvairovę ir turtingumą atšiauriame Žemės lopinėlyje. Per pandemiją netekę galimybės keliauti į pamėgtus tropinius paplūdimius ėmėme labiau domėtis savo kraštais – ugnikalniais vakaruose, ledynais šiaurėje, geltonai švytinčiais rapsų laukais pietuose ir tūkstančiais ežerų rytuose.

Daugiau: https://www.nordisklitteratur.org/lt