Vaikų knygų dailininkės Lindos Bondestam vizitas ir paroda Lietuvoje

2022 / 11 / 17

Renginio vieta:

Vilnius


Renginio laikas:

2022 / 11 / 17

Linda Bondestam/norden.org

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės viešnia Lietuvoje  – viena ryškiausių vaikų knygų̨ iliustruotojų Šiaurės šalyse suomių dalininkė Linda Bondestam. Ji mūsų šalyje žinoma kaip vieno žymiausių švedų autoriaus vaikams Ulf Stark eilėraščių knygos „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“ (išleido leid. „700 eilučių“, vert. Elžbieta Kmitaitė)  iliustracijų autorė. Tekstu ir vaizdu knygelė vaikams ir tėvams padeda kalbėtis jautriomis temomis: kai jautiesi atstumtas, nepatenkintas savimi, taip pat, kai susiduri su netektimi.

Linda Bondestam (Suomija), gimusi 1977 m., iliustratorės išsilavinimą įgijo Kingstono universitete Jungtinėje Karalystėje. L. Bondestam iliustravo dešimtis vaikiškų knygų tiek Suomijoje, tiek užsienyje ir yra viena ryškiausių vaikų knygų iliustruotojų Šiaurės šalyse. Dailininkė du kartus buvo nominuota Finlandia Junior apdovanojimui, keturis kartus prestižiniam Astridos Lindgren atminimo apdovanojimui, Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premijai 2013 m. L. Bondestam buvo pirmoji 2016 m. Vanessos premijos laureatė. Nuo 2019 m. Švedijos knygų vaikams akademijos narė.

Lapkričio 17 d.

14:00 val. Susitikimas su grafikos katedros studentais Vilniaus Dailės akademijoje

19:00 val. „Pastebėti įvairovę: pasaulio pertekimasimas vaizdų kalba“. Pokalbis su paveikslėlių knygų kūrėjomis Linda Bondestam  ir Aušra Kiudulaite.  Kalbina Evelina Daciūtė. Renginio vieta – Vilniaus literatų namai, Šv. Jono g. 11-16. Renginio kalba – anglų. Renginys atviras visuomenei, nemokamas

Lapkričio 18 d.

12:30 val. L. Bondestam darbų parodos pristatymas ir susitikimas su autore Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus bibliotekoje, Vaikų literatūros skyriuje. Paroda veiks iki 2023 m. sausio 10 d.

Paroda „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“ sukurta pagal Ulf Stark ir Lindos Bondestam to paties pavadinimo paveikslėlių knygą. Paveikslėlių knyga „Žvėrys, kurių niekas nematė, tik mes“, yra skaitymo ir meno patirtis tiek vaikams, tiek suaugusiems. Įvairūs fantastiniai gyvūnai yra smalsūs ir atviri pasauliui, linksmi, bet kartu ir drovūs, vieniši, kartais liūdni. Sunkesnės temos knygoje gvildenamos ir tekstu, ir vaizdu: kai jautiesi atstumtas, nepatenkintas savimi, taip pat ir mirties tema. Tai temos, su kuriomis mes visi vienaip ar kitaip gyvenime susiduriame.

Parodos akimirkos – Mindaugo Masaičio nuotr.

2016 m. knyga buvo pripažinta geriausia Švedijos paveikslėlių knyga ir buvo apdovanota Snöbollen prizu. 2017 m. knyga laimėjo Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premiją – vieną didžiausių premijų už vaikų ir jaunimo literatūrą pasaulyje.

Parodoje pristatoma 16 knygos iliustracijų, skirtų vieno žymiausių ir populiariausių Švedijos autorių vaikams Ulf Stark trumpiems ir nuotaikingiems eilėraščiams apie niekieno anksčiau nematytus gyvūnus, kuriuos bando nuspėti dailininkė Linda Bondestam.  Žaismingi paveikslai kuria nuoširdų ir šiek tiek paslaptingą pasaulį. Susitinkame su Eskalupu, Lumalena, Kita, Kukurykais, Bipoliu ir daugeliu kitų. Jie gyvena pasaulyje, kuriame ne visada taip lengva rasti savo vietą. Lervukas yra nemylimas, Klumpakaulis jaučiasi per sunkus, o Miegūnas gyvūnas nori likti savo svajonių pasaulyje, kur ryškiai šviečia saulė.

Lapkričio 19 d.

13:00 val. L. Bondestam kūrybinės dirbtuvės vaikams festivalyje „Vaikų knygų sala“  Vilniaus mokytojų namuose. Daugiau informacijos www.knygusala.lt