Į Klaipėdą atkeliauja paroda „Smurto balsai“ – jautrūs moterų pasakojimai ragins atkreipti dėmesį į smurtą lyties atžvilgiu

2023/06/19

Danijos kultūros institutas drauge su Danijos ambasada ir Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje pristato parodą „Smurto balsai“, kuri pasakoja tikras smurtą patyrusių Lietuvos ir kaimyninių šalių moterų istorijas. Jungtinių Tautų duomenimis, kas ketvirta Lietuvoje gyvenanti moteris yra nors kartą gyvenime patyrusi smurtą lyties atžvilgiu. Klaipėdos apskritis šalies mastu išsiskiria liūdnu antirekordu – čia  registruojamas vienas didžiausių Lietuvoje smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų, kurių didžioji dalis yra moterys, skaičius.  

Paroda eksponuojama prekybos centre „Studlendas“ nuo 2023 m. birželio 21 d. iki liepos 21 d. Ją sudaro 35 anonimiški video pasakojimai apie Lietuvoje, Danijoje, Islandijoje, Baltarusijoje, Estijoje ir Latvijoje gyvenančių moterų patirtą smurtą, seksizmą ir seksualinį priekabiavimą bei šių patirčių paliktus sielos randus. Lietuviškus pasakojimus įkūnija aktorės Renata Kutinaitė, Teklė Baroti, Elena Ozarinskaitė, Eglė Špokaitė ir Greta Dirmauskaitė. Šios istorijos surinktos glaudžiai bendradarbiaujant su moterų centrais skirtingose šalyse.

„Lyčių nelygybė, seksizmas ir smurtas lyties atžvilgiu – tai iššūkiai, su kuriais susiduria daugelis tautų. Būdai ir priemonės kovoti su šiomis problemomis gali skirtis, todėl labai svarbu dalintis įgytomis žiniomis ir patirtimi. Paroda kviečia apmąstyti ir kalbėtis apie  nelygybės ir priekabiavimo kultūrą bei išgirsti daugelio moterų bauginančią realybę, nes įsiklausymas ir supratimas yra pirmas žingsnis veiksmų ir pokyčių link”, – pristatydamas parodą pabrėžia  Danijos ambasadorius Lietuvoje Hansas Braskas.

Naujausia Specializuotos kompleksinės pagalbos centro statistika rodo, kad 2022 m. Lietuvoje užregistruota 20 525 asmenų, patyrusių smurtą artimoje aplinkoje, absoliuti dauguma nukentėjusiųjų, net 79 proc., yra moterys. Klaipėdos apskritis pagal šį rodiklį yra trečia šalyje – 2022 m. čia buvo užregistruota 2 600 smurtą artimoje aplinkoje patyrusių asmenų (Kauno apsk. – 6410, Vilniaus apsk. – 3878). Dar didesnis problemos mastas atsiskleidžia vertinat, kiek tokių atvejų tenka 10 tūkst. gyventojų: šis skaičius Klaipėdos apskrityje siekia 75-79,99 atvejus. Tai antras rezultatas šalyje, kurį lenkia tik  Kauno apskritis (110-114,99 atvejai), o trečioje vietoje rikiuojasi Marijampolės, Šiaulių ir Panevėžio apskritys (70-74,99 atvejai).  Lietuvoje moterys smurtą artimoje aplinkoje dažniausiai patiria ir  nukenčia nuo sugyventinių (3859 registruoti atvejai), sutuoktinių (3446) ir vaikų (1290).

„Šiaurės šalyse moterys taip pat kenčia nuo smurto lyties pagrindu, kuris  gali įgauti įvairias formas: tai ir artimų partnerių smurtas, seksualinis priekabiavimas, taip pat prievarta internete. Tai nepriimtina, todėl Šiaurės šalių lyčių lygybės ministrai didžiausiu prioritetu iškėlė smurto prieš moteris mažinimą, tam pasitelkiant prevenciją ir didesnę aukų apsaugą”, – teigia Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorė Helen Nilsson.

Parodos atidarymo dieną, birželio 21 d., 17 val.  Klaipėdos universiteto Aula Magna konferencijų salėje (Herkaus Manto g. 90-2, PC „Studlendas“) vyks diskusija su Šiaurės šalių ir Lietuvos menininkais, aktyvistais bei ekspertais, dirbančiais šioje srityje. Diskusijoje dalyvaus Intelektualinės istorijos profesorius iš Aarhuso universiteto Mikkelis Thorupas, menininkė ir iliustratorė iš Lietuvos Eglė Narbutaitė, kuri savo darbais siekia suteikti daugiau galios moterims bei savo kūriniais atkreipia dėmesį kibernetinį smurtą prieš moteris, Lise Bjørne Linnert, konceptualaus meno atstovė iš Norvegijos, kuri kūryboje daug dėmesio skiria politinėms ir socialinėms temoms, bei dr. Dalia Puidokiene, Klaipėdos Socialinės ir psichologinės pagalbos centro įkūrėja ir vadovė. Centre teikiama seksualinį išnaudojimą patyrusiems ir su prekyba žmonėmis susidūrusiems, taip pat kenčiantiems nuo smurto artimoje aplinkoje asmenims. Diskusiją moderuos Rugile Butkevičiutė, „Ribologija“ iniciatyvos bendraautorė ir Moterų Informacijos Centro programų vadovė. Renginys vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą.

Paroda „Smurto balsai“ jau lankėsi Baltijos šalių sostinėse, taip pat buvo pristatyta Baltarusijoje ir Danijoje. Parodą galima apžiūrėti ir  Danijos kultūros instituto interneto svetainėje adresu: www.dki.lv/voicesofviolence.

Projekto organizatoriai – Danijos Kultūros Institutas Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, Danijos ambasada Lietuvoje, taip pat Šiaurės Ministrų tarybos biuras Lietuvoje, MARTA centras, Moterų Informacijos Centras, „Feministeerium”, „Kvennaathvarf“, „Metafilm“, Latvijos Kultūros Akademija, „WIFT Iceland“, „ProRent“.