Osle vyksta 75-oji Šiaurės Tarybos sesija

2023/10/30

20231031 Šiaurės Tarybos sesija Osle 2023. Foto: Magnus Fröderberg/Norden.org

Naujas Šiaurės regiono vaidmuo NATO, parama Ukrainai, būdai, kaip paspartinti žaliąjį perėjimą, ir jaunimo dalyvavimas demokratijoje – tai vienos iš svarbiausių temų spalio 30 d. – lapkričio 2 d. Osle vyksiančioje Šiaurės Tarybos sesijoje. Jos metu operos teatre vyksiančioje ceremonijoje bus įteikti ir  Šiaurės Tarybos apdovanojimai.

Saugus, ekologiškas ir jaunas Šiaurės šalių regionas

Atsižvelgiant į šių metų Norvegijos pirmininkavimo Šiaurės Tarybai programą, sesijos tema yra „Saugus, žalias ir jaunas Šiaurės regionas“. Sesijoje bus aptariamos tokios temos kaip saugumas, naujas Šiaurės regiono vaidmuo NATO, parama Ukrainai, būdai, kaip paspartinti žaliąjį perėjimą, ir jaunimo įtraukimas į demokratinį sprendimų priėmimą.

Nauja saugumo politikos realybė

Po Rusijos invazijos į Ukrainą saugumo padėtis Šiaurės regione ir visame pasaulyje smarkiai pasikeitė. Visos Šiaurės šalys tikriausiai netrukus taps NATO narėmis, o Šiaurės Taryba per metus reguliariai susitikdavo aptarti bendradarbiavimą gynybos ir civilinės parengties srityje. Sesijoje bus diskutuojama apie glaudesnio bendradarbiavimo galimybes ir geriausią paramos Ukrainai būdą.

Per lėta žaliosios transformacijos pažanga

Šiaurės šalių ministrų pirmininkų parengta Šiaurės regiono, kaip tvariausio ir labiausiai integruoto regiono pasaulyje, vizija iki 2030 m. netrukus pradės antrąjį etapą. Didžiausi iššūkiai, trukdantys įgyvendinti viziją, susiję su žaliuoju perėjimu. Sesijoje bus diskutuojama, kaip Šiaurės regionas galėtų išlaikyti aplinkosaugos lyderystę ir pasiekti savo tikslus.

Svarbus jaunimo dalyvavimas

Jaunimo dalyvavimas demokratijoje yra tema, kuriai Šiaurės Taryba jau seniai skiria daug dėmesio ir glaudžiai bendradarbiauja su Šiaurės jaunimo taryba. Praėjusiais metais Šiaurės jaunimo tarybai buvo suteikta teisė dalyvauti ir kalbėti visuose Šiaurės Tarybos posėdžiuose. Sesijoje bus svarstomos tolesnės iniciatyvos, kuriomis siekiama įtraukti jaunimą į demokratinį sprendimų priėmimą.

Magnus Fröderberg/Norden.org

Šiaurės tarybos apdovanojimų įteikimo ceremonija

Spalio 31 d., antradienį, Oslo operos teatre vyksiančioje ceremonijoje bus įteikti penki Šiaurės tarybos apdovanojimai: geriausiai Šiaurės šalių suaugusiųjų bei vaikų ir jaunimo knygai, kino filmui, muzikos kūriniui/autoriui ir aplinkosauginei iniciatyvai.