Paskelbti geriausi 2022 m. Šiaurės šalių kino, muzikos ir literatūros kūriniai bei aplinkosauginė iniciatyva

2022/11/02

 

2022 m. Šiaurės Tarybos apdovanojimų laureatai

Nora Dåsnes, Solvej Balle, Karin Rehnqvist, Valdimaras Jóhannssonas, Sjón, Hrönn Kristinsdóttir, Sara Nassim ir Mariehamno miestas tapo 2022 m. Šiaurės Tarybos apdovanojimų laureatais. Nugalėtojai buvo paskelbti per iškilmingą apdovanojimų ceremoniją lapkričio 1 d. Helsinkio „Musikhuset“ koncertų salėje.

2022 m. Šiaurės Tarybos kino apdovanojimas

Valdimaras Jóhannssonas

2022 m. Šiaurės Tarybos kino apdovanojimas atiteko  islandų režisieriaus Valdimaro Jóhannssono debiutiniam vaidybiniam filmui „Avelė“. Kūrinį žiuri apibūdina kaip unikalią netekties, sielvarto ir baimės istoriją. Filmas puikiai žinomas ir Lietuvos žiūrovams – jis buvo rodytas kino forume „Scanorama“.

Daugiau:  Režisierius Valdimaras Jóhannssonas: mitai ir realybė man yra vieningas pasaulis

2022 m. Šiaurės Tarybos muzikos apdovanojimas

Karin Rehnqvist

2022 m. Šiaurės Tarybos muzikos apdovanojimas skirtas švedų kompozitorei Karin Rehnqvist už kūrinį „Silent Earth“ (liet. „Tyli žemė“). „Silent Earth“ yra jaudinantis ir nepaprastai viltingas darbas, kuris padarė didelį įspūdį vertinimo komitetui. Savo meistriškumu Karin Rehnqvist pavyko atskleisti unikalią muzikos galią.

Dramatiško muzikinio pasakojimo chorui ir orkestrui „Silent Earth“ ištakos – klimato katastrofa.  Kūrinys su negailestinga jėga veda klausytoją iš ledo į ugnį, o kūrybinė jėga tamsos akimirką iškyla kaip vienintelė žmonijos viltis.  Savo kūryboje Rehnqvist atskleidžia beveik absoliutų amato meistriškumą,  sugeba pademonstruoti muzikos gebėjimą vienu metu apibrėžti laiką ir erdvę bei suteikti emocinį išgyvenimą, kurį kiekvienas laisvas interpretuoti savaip.

Daugiau >>

2022 m. Šiaurės Tarybos aplinkosaugos apdovanojimas

Mariehamno atstovai

2022 m. Šiaurės tarybos aplinkos apdovanojimą laimėjo Mariehamno miestas Alandų salose (Suomijos autonominė sritis) už daugiafunkcinį Nabeno pelkės pritaikymą. Įdiegti sprendimai išvalo pakrančių vandenis, užtikrina biologinę įvairovę, o vietovė kartu tampa mokymosi ir poilsio erdve miesto gyventojams.

Daugiau >>

2022 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija

Nora Dåsnes

2022 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija skirta norvegės Noros Dåsnes grafiniam romanui „Ubesvart anrop“. Jame autorė grįžta prie 2011 m. Norvegijoje įvykdyto  teroristinio išpuolio, kai sostinėje Osle ir už keliasdešimties kilometrų esančioje Utojos saloje Andersas Breivikas nužudė 77 žmones. Knygos siužetą į bendrą giją supina besikartojantys klausimai: Kas yra teroristas? Kas aš esu? Kas mes esame kaip visuomenė? Kaip po tokios tragedijos grįžti į normalų gyvenimą? Ten, kur kalbėti tekstu tampa per sunku, paveikslėliai perima pagrindinio pasakotojo vaidmenį. Spalvų naudojimas yra apgalvotas,  įtikinantis ir parodantis, kaip autorė sugeba elegantiškai nubrėžti ribą tarp praeities ir dabarties, tarp svajonių ir tikrovės.

Daugiau >>

2022 m. Šiaurės Tarybos literatūros premija

Solvej Balle

2022 m. Šiaurės Tarybos literatūros premija atiteko Danijos rašytojos Solvej Balle romanui „Om udregning af rumfang I, II och III“ (liet. „Apie tūrio skaičiavimą“). Tai didelės apimties prozos kūrinys, kurį sudaro  septyni romanai. Šiuo metu yra išleisti ir apdovanojimas įteiktas už pirmuosius tris romanus. Solvej Balle darbą žiuri apibūdino kaip šio laikmečio šedevrą.

Pagrindinė knygos veikėja Tara Selter patiria insultą, po kurio jos pasaulyje nuolat kartojasi ta pati lapkričio 18 d. Ją supantys žmonės nesensta ir jiems tampa sunku suprasti naują ir gana neįprastą Taros tikrovę. Ši patirties spraga tampa romano proveržiu, nes užduoda esminius klausimus, kokią įtaką  mūsų individuali laiko ir erdvės patirtis turi mūsų gyvenimui ir visuomenei. Kūrinys leidžia pajusti,  kad mes visi esame atsakingi už tai, kokia yra dabartis, net jei kiekvienas gyvename savo „burbuluose“.

Daugiau >>

Apie Šiaurės Tarybos apdovanojimus

Apdovanojimai įsteigti siekiant didinti susidomėjimą Šiaurės šalimis, jų kultūra bei kalbomis. Nugalėtojams atitenka 300 tūkst. Danijos kronų (apie 40 tūkst. eurų) piniginis prizas ir Šiaurės pašvaistės statulėlė.

Nuotr. Magnus Fröderberg/norden.org