Šiaurės šalių literatūros savaitėje – Kalėdų laukimas ir stebuklai

2023/11/13

Kai ima gaubti lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome – tokia yra daugiau nei du dešimtmečius gyvuojančios  Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Šiemet visose Šiaurės ir Baltijos šalyse literatūros savaitė vyks lapkričio 13-19 d. Ji tradiciškai  prasidės skaitymais, kai tuo pačiu metu įvairiomis kalbomis Šiaurės ir Baltijos šalyse skaitomos ištraukos iš Šiaurės šalių autorių knygų. Aktyviausiai savaitės renginiuose jau ne vienerius metus dalyvauja Lietuva – į skaitymus kviečia net 683 mūsų šalies švietimo ir kultūros įstaigos: bibliotekos, mokyklos, vaikų darželiai.

Šių metų Šiaurės literatūros savaitės tema – Kalėdos Šiaurės šalyse, tad skaitymams parinktos šį šventinį laikotarpį vaizduojančios knygos ar jų ištraukos.  Dauguma žmonių, išgirdę žodį „Kalėdos“, prisimena laukimo jausmą. Šilumą ir bendrystę. Vienatvę, liūdesį ir atskirtį. Kalėdų senelį, tradicinius patiekalus ir dovanas. Žodis „Jul“ (Kalėdos) skandinavų kalbose kilęs iš norvegiško „jól“ – taip buvo vadinama didžioji Šiaurės šalių viduržiemio šventė, skirta žiemos saulėgrįžai pažymėti. Tautosakoje Kalėdų išvakarėse atgyja antgamtinės būtybės, o krikščionių tikėjime Kalėdos siejamos su Jėzaus gimimu. Galbūt ši mistika ir įvairiausi skirtingi žmonių lūkesčiai paverčia Kalėdas įdomia literatūrine tema? Ir visai nesvarbu, švenčiate jūs Kalėdas ar ne, kalendoriuje artėjant gruodžio pabaigai Šiaurės šalyse viskas pasikeičia ir ima vykti šiek tiek kitaip, nei visada.

Kalėdų stebuklai vaikams ir suaugusiems

Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams „Auštant“ siūloma ištrauka iš Astrid Lindgren knygos „Naujos Emilio išdaigos“. Šiemet sukanka jau 60 metų, kai Emilis iš Lionebergos linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse. Astridos Lindgren sukurtas Emilio pasaulis yra tapęs Šiaurės šalių kultūros paveldo dalimi. Galbūt todėl, kad ir suaugusieji, ir vaikai Emilyje bei kituose Kathulte gyvenančiuose personažuose lengvai atpažįsta save?

Nes ką daryti, kai jūs turite daugybę maisto, o kiti jo neturi? Kokį sprendimą priimtumėte jūs? Emilis įsitikinęs, kad teisingiausia būtų pakviesti Idą su Alfredu kalėdinės vakarienės. Šioje knygos „Naujos Emilio išdaigos“ ištraukoje Emilis demonstruoja tikrą Kalėdų dvasią – vargšų džiaugsmui ir tėvų nevilčiai.

Skaitymams suaugusiesiems „Sutemų valanda“ siūloma norvegų autorės Ingvild H. Rishøi knyga „Stargeitas: Kalėdų pasaka“. Oslo Tiojeno rajone artėja Kalėdos. Ronja ir jos vyresnioji sesuo Melisa laukia tiek švenčių, tiek stebuklo. Kai jų tėvas nesugeba išsilaikyti netgi kalėdinių eglučių pardavėjo darbe ir pradeda leisti laiką „Stargeito“ aludėje, sesėms tenka imtis veiksmų. Iš pradžių eglutes vietoje jo imasi pardavinėti Melisa, bet vėliau į pagalbą ateina ir Ronja. Apdovanojimų pelniusi autorė Ingvild H. Rishøi puikiai geba šiuolaikinės kasdienybės realizmą supinti su klasikinėmis Šiaurės šalių pasakomis. Knygoje „Stargeitas“ ji vaiko lūpomis perpasakoja kalėdinę istoriją apie viltį, išdavystę ir svajones.

Rekordinis lietuvių aktyvumas

Lietuvoje skaitymai rengiami jau 23 kartą, o lietuviai ir vėl išsiskiria rekordiniu aktyvumu: iš 2341 užsiregistravusių dalyvių iš Alandų ir Farerų salų, Grenlandijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Suomijos, Islandijos, Latvijos ir Estijos net trečdalis – 683 – iš Lietuvos.  Labiausiai džiugina dalyvių įvairovė – į skaitymus kvies ir nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, ir nedidelės kaimo ar mokyklų bibliotekos.

Tikimasi, kad skaitymai kaip ir kasmet suburs daugiau kaip 200 tūkst. žmonių visose šalyse.

Apie Šiaurės šalių literatūros savaitę

Tamsiausiu metų laiku uždegsime žvakes ir skaitysime. Tai yra pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja. Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijos „Norden” vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui ir pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra.

Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir Baltijos šalyse organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.