Baltijos jūros festivalis sugrįžta rugsėjį!

2021/06/07

Gyva muzika vėl sugrįžta į mūsų gyvenimus. Baltijos jūros festivalis siūlo visą savaitę puikios muzikos ir kitokio turiningo laisvalaikio rugsėjo 9 – 18 dienomis. Šių metų festivalis sutelkia dėmesį į ateitį ir naują pradžią, kurios laukiame daugelis. Nauja mainų ir bendradarbiavimo tarp valstybių pradžia bei pokalbiai apie mus siejančius klausimus. Festivalio tema yra atgimimas ir kultūros vaidmuo, kai visuomenė vėl atsiveria. Šių metų naujiena yra „Baltic Sea Studio“ kasdieninės transliacijos, dėl kurių festivalis tampa dar labiau prieinamas tarptautinei auditorijai.

Festivalio vaizdo transliacija

Visi festivalio koncertai bus atliekami Švedijos koncertų salėje Berwaldhallen gyvai auditorijai. Vaizdo transliacijos per „Berwaldhallen Play“ leidžia festivaliui ir muzikai tiesiogiai pasiekti visą Baltijos jūros regioną. Šiais metais festivalis bus dar labiau prieinamas tarptautinei auditorijai per „Baltic Sea Studio“ kasdienines transliacijas anglų kalba.

„Muzika yra tarptautinė kalba. Kai laikai buvo sunkūs, ji suteikė galią mums keistis, kitaip pamatyti pasaulį ir savo gyvenimą. Ir kai pagaliau matome visuomenės ir kultūros atgimimą, muzika vaidina svarbų vaidmenį sukeldama gerų emocijų ir suteikdama palengvėjimą, viltį ir džiaugsmą. Štai kodėl šių metų festivalio tema pasirinkome atgimimą ir ši tema tam tikru būdu atsispindi kiekvienoje festivalio dienoje“, – sako Christian Thompson, Berwaldhallen meno vadovas.

Septynios muzikos ir pokalbių dienos

Pagrindinė scena, kaip ir ankstesniais metais, festivalyje skiriama muzikai – tiek mėgstamai klasikai, tiek ir naujiems kūriniams. Kai kurios įdomiausios mūsų regiono asmenybės susitiks pokalbiuose, kurie bus transliuojami iš įvairių Baltijos jūros miestų.

Festivalio atidarymo koncertas įvyks rugsėjo 9 d., ketvirtadienį. Čia pasirodys Esa-Pekka Salonen ir Švedijos radijo simfoninis orkestras. Pirmasis pokalbis vyks Kopenhagos karališkojoje bibliotekoje, kur autorius Carstenas Jensenas pasakos apie savo naujausią knygą „Pratimai atsisveikinant: Koronos apžvalga“ ir kalbės apie tai, ar įmanoma rasti jėgų kolektyviniams pokyčiams per asmeninę netektį.

Kitą dieną, rugsėjo 10 d., bus pristatyta dviguba Britta Byström kūrinių premjera: „Rašalas ant popieriaus“, kurį atliks kartu su menininku Gunneliu Wåhlstrandu, ir „Kambarys vienam“, įkvėptas Virginijos Woolf esė. Mendelssohno oktetą atliks Malinas Bromanas ir kiti. Pokalbis bus tranliuojamas iš „Kista“ bibliotekos, kur „Järva“ savaitės įkūrėjas Ahmedas Abdirahmanas ir rašytoja bei žurnalistė Johanna Koljonen kalbės apie tai, kaip kultūra gali padėti kurti tvarų pasaulį.

Trečioji festivalio diena, rugsėjo 11 d., siūlo Bacho, Dutilleuxo ir Stravinskio muziką, kurią atlieka Švedijos radijo simfoninis orkestras, vadovaujamas pagrindinio svečių dirigento Klauso Mäkelä. Solistai baritonas Peteris Mattei ir violončelininkas Miklós Perényi. Pokalbis su autoriais Jaceku Dahneliu ir Piotru Tarczyńskiu transliuojamas iš Gdansko Šv. Jono bažnyčios, pavadintas „Menas kaip pasipriešinimas“.

Rugsėjo 12 d. Vyks šeimos koncertas. Programa dar nepaskelbta. Dienos pokalbis „Jauna muzika ir tvarumas“, transliuojamas iš modernaus meno muziejaus Vilniuje, bus Martos Finkelštein ir Sandros Galdikaitės susitikimas, kuriame bus kalbama jaunimo kūrybiškumo ir santykio su aplinka klausimais.

Rugsėjo 13–15 dienomis programoje yra pertrauka, o rugsėjo 16 d., ketvirtadienį, festivalis grįžta su Kasparo Putninšo vadovaujamu radijo choru ir koncertu „Baltijos sezonai“. Skambės Kaija Saariaho, Pēterio Vasks ir Jan Sandström kūriniai. Dienos pokalbis, kuriame dalyvauja žymūs svečiai, transliuojamas iš Hanaholmeno Helsinkyje.

Rugsėjo 17 d. Stenhammaro kvartetas atliks Josepho Haydno kūrinius. Dienos pokalbis Oslo „Voksenåsen“ salėje pavadintas „Mūsų bendra atsakomybė“. Dalyvauja Knut Storberget, buvusi teisingumo ministrė Norvegijoje, ir Elisabeth Åsbrink, autorė ir žurnalistė.

Festivalis baigiasi Rygos pokalbiu rugsėjo 18 d., kuriame dalyvauja kompozitorius Raimondsas Tigulsas ir autorė Nora Ikstena, dvi įtakingos Latvijos kultūros figūros ir oratorijos „Jūra ir knyga“ kūrėjai. Paskutinis koncertas yra Hendelio „Mesijas“ su Švedijos radijo simfoniniu orkestru ir Radijo choru, kuriam vadovauja Reinhardas Goebelis, su pasaulinės klasės solistais.

Kada, kur ir kaip?

  • Baltijos jūros festivalis vyks septynias dienas, nuo rugsėjo 9 iki 18 dienos, su pertrauka nuo rugsėjo 13 iki 15 dienos.
  • Koncertai vyksta Berwaldhallen salėje
  • Pokalbiai yra transliuojami iš aplink Baltijos jūrą esančių miestų ir visiems prieinami nemokamai per „Berwaldhallen Play“. Pokalbiai taip pat transliuojami dideliuose Berwaldhallen ekranuose prieš koncertus.
  • Visi koncertai transliuojami per Švedijos radiją P2.
  • Šių metų naujiena yra kasdieninės „Baltic Sea Studio“ transliacijos, kurios kiekvieną festivalio dieną pradedamos ir baigiamos pokalbiais, komentarais ir interviu.
  • Visi pokalbiai ir pristatymai vyks anglų kalba.
  • Atsižvelgiant į pandemijos situaciją, į auditoriją leidžiamų žmonių skaičius gali greitai pasikeisti.
  • Birželio 3 d. išleidžiamas ribotas skaičius bilietų, o likusieji – rugpjūtį.
  • Bilieto kaina: 350/600 SEK vienai dienai.
  • Bilietus galima įsigyti www.balticseafestival.com arba „Berwaldhallen“ kasose.
  • Visą programą, autorių ir atlikėjų biografijas ir kita rasite svetainėje www.balticseafestival.com

Regioninis bendradarbiavimas

„Voksenåsen“ Osle, „Hanahomen“ Helsinkyje, Nacionalinė biblioteka Rygoje, Modernaus meno muziejus Vilniuje, „Kista“ biblioteka ir Danijos nacionalinė biblioteka „Juodasis deimantas“ Kopenhagoje rodys tiesioginių koncertų transliacijas ir pokalbius didžiuosiuose ekranuose. Baltijos jūros kultūros centras Gdanske bus transliuojamas iš Gdansko Šv. Jono bažnyčios.

Kiti festivalio bendradarbiavimo partneriai yra Baltijos jūros valstybių taryba, Šiaurės ministrų taryba, Švedijos institutas, Södertörno universitetas ir Švedijos tarptautinių reikalų institutas.