Danijos atliekų žymėjimo piktogramų sistema Baltijos šalyse

2021/03/04

Šiandien atliekų surinkimo ženklinimas skiriasi skirtingose ​​šalyse, o kai kuriais atvejais skiriasi net savivaldybėse. Tai kelia painiavą vartotojams ir galiausiai turi įtakos atliekų tvarkymo efektyvumui. Todėl Danijos atliekų asociacija, Danijos vietos savivalda ir Danijos aplinkos apsaugos agentūra, bendradarbiaudamos su strateginio projektavimo įmone „Futu“ sukūrė bendrą piktogramų sistemą, kuri bus naudojama atliekų rūšiavimui visoje Danijoje. Piktogramų sistema šiuo metu diegiama keliose Šiaurės šalyse, o Šiaurės ministrų tarybos biurai Baltijos šalyse siekia išplėsti projektą ir šiapus Baltijos jūros.

Atliekų piktogramų standartizavimas bus naudingas ne tik piliečiams, nes bus lengviau rūšiuoti teisingai, bet ir gamintojams, nes aiškus ženklinimas supaprastins žinutę ant pakuočių. Supaprastinę piktogramų kūrimą regione galime užtikrinti, kad piliečiai ir pramonė ženklinimą suprastų vienodai visame Šiaurės ir Baltijos regione. Atitinkamoms vyriausybėms šis projektas gali būti proga parodyti geriausią praktiką ES ir kitoms šalims, nes Šiaurės ir Baltijos regionas yra pavyzdys vieningam atliekų tvarkymui.

Žiedinė ekonomika yra ES Žaliojo kurso esmė. Piktogramų projektas yra labai svarbi žiedinės ekonomikos dalis. Projektu siekiama spręsti komunikacijos ir praktinius klausimus, susijusius su atliekų tvarkymu, tad projektas prisideda prie Šiaurės ministrų tarybos vizijos 2030, siekiant paversti Šiaurės regioną tvariausiu pasaulyje iki 2030 m.

Bendradarbiavimo partneriai Lietuvoje: Aplinkos ministerija, VšĮ „Mes darom“.