Atliekų ženklinimas piktogramomis pagal Šiaurės šalių pavyzdį padės efektyviau rūšiuoti

2021/03/25

Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Aplinkos ministerija ir akcijos „Darom“ atstovai inicijuoja projektą dėl  Danijoje ir kitose Šiaurės šalyse veikiančios atliekų ženklinimo (piktogramų) sistemos pritaikymo galimybių Lietuvoje.

Kovo 17 d. projektas startavo ekspertų dirbtuvėmis, kurių metu diskutuota, kurios iš Šiaurės šalyse naudojamų piktogramų ir kaip galėtų būti pritaikytos Lietuvoje.

Danijoje nacionalinė atliekų ženklinimo piktogramomis sistema buvo sukurta 2016 m. Piktogramos skirtos tam tikrų spalvų kodais žymėti skirtingas atliekų kategorijas Šiuo metu piktogramų sistema naudojama daugumoje Danijos savivaldybių, taip pat Švedijoje, artimiausiu metu turėtų pradėti veikti Suomijoje, Norvegijoje ir Islandijoje.

Piktogramomis gali būti žymimi ne tik atliekų konteineriai, bet ir rinkai teikiamos pakuotės – simboliai užtikrina vizualinį ryšį tarp pakuotės, virtusios atliekomis,  ir atliekų konteinerio, vartotojui vizualizacija suteikia aiškumo, nebekyla papildomų klausimų, kaip teisingai išrūšiuoti atliekas.

Šiaurės šalys, diegdamos sistemą, konsultavosi su ekspertais, vykdytos apklausos, kuriose dalyvavo ne tik specialistai iš savivaldybių, atliekų tvarkymo bei perdirbimo centrų, verslo atstovai, taip pat buvo įsiklausyta ir į piliečių nuomonę. Šia bendradarbiavimo patirtimi remsimės ir Lietuvoje – bus inicijuotas diskusijos su ekspertais, planuojama atlikti ir plačiosios visuomenės apklausą.

Vienas pagrindinių piktogramos sistemos siekių – užtikrinti sklandžią komunikaciją tarp visų atliekų sektoriaus dalyvių – gamintojų ir importuotojų, savivaldybių, atliekų tvarkytojų ir visuomenės.

Plačiau apie piktogramų diegimo projektą.