Vilniuje vyks pirmasis Šiaurės ir Baltijos šalių jaunimo susitikimas

2024/03/23

Rotušės aištė, M. Krilavičienės nuotr.

Rugsėjo 27-28 d. Vilniaus rotušėje pirmą kartą susitiks jaunimo organizacijų atstovai iš visų 8 Baltijos ir Šiaurės šalių:  Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos, Švedijos bei autonominių sričių statusą turinčių Grenlandijos, Alandų ir Farerų salų.  250 dalyvių subursiančios iniciatyvos tikslas – stiprinti jaunimo bendradarbiavimą sprendžiant viso regiono jauniems žmonėms aktualius klausimus.  Susitikimas rengiamas gavus  Šiaurės šalių vaikų ir jaunimo komiteto (NORDBUK) bei Šiaurės ministrų tarybos finansinę paramą.

Renginio idėja kilo stebint sėkmingus Šiaurės šalių jaunimo susitikimus Reikjavike (2023 m.) bei Osle (2022 m.). Susitikime Vilniuje pirmą kartą prisijungs ir jaunimo organizacijos iš Baltijos šalių. Susitikimo organizatoriai – Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) ir Švedijos vaikų ir jaunimo organizacijų nacionalinė taryba (LSU).  Tikimasi, kad ateityje tokie susitikimai taps tradicija ir prisidės prie bendro siekio, jog Šiaurės ir Baltijos šalys taptų geriausiu regionu gyventi vaikams ir jaunimui.

Šiaurės šalių jaunimo susitikimas Osle 2022 m.

Pagrindinė  Šiaurės ir Baltijos šalių jaunimo susitikimo idėja – kalbėti jaunimui suprantama ir aktualia kalba apie tai, kas jiems labiausiai rūpi. Atlikus jaunimo organizacijų dalyvių apklausą, paaiškėjo, jog jauniems žmonės Baltijos ir Šiaurės šalyse šiuo metu svarbiausios yra demokratijos, saugumo, klimato kaitos, jaunimo gerovės ir įtraukties temos. Atsižvelgiant į tai ir bus sudaroma renginio programa. Dvi dienas truksiančių pranešimų, diskusijų ir dirbtuvių partneriai – Nodregio, Šiaurės šalių lyčių lygybės centras (NIKK), Šiaurės šalių gerovės centras, Švedijos jaunimo ir pilietinės visuomenės agentūra (MUFC) ir kt. – pasidalins geraisiais greitosios mados, lyčių lygybės, verslo ir tvarumo pavyzdžiais.

Šiaurės šalių jaunimo susitikimas Reikjavike 2023 m.

Laikantis „jaunimas jaunimui“ principo, susitikimo vizualinis identitetas taip pat buvo patikėtas sukurti jauniems žmonėms – Vilniaus dailės akademijos (VDA) grafikos dizaino studijų studentams. Surengtame konkurse nugalėjo VDA studenčių Patricijos Kell, Živilės Aleknavičiūtės ir Jutos Kibildytės sprendimas išnaudoti ypatingas Šiaurės ir Baltijos šalių kalbų raides. Taip  atskleidžiama kultūrinė susitikimo dalyvių įvairovė, kurianti saugią ir smagią erdvę bendrystei.

 

Šiaurės ministrų tarybos Vizija 2030 numato, jog Šiaurės ir Baltijos šalių regionas taps tvariausias ir labiausiai integruotas, todėl planuojant ir gyvendinant renginį bus vadovaujamasi Šiaurės šalių žaliojo plano rekomendacijomis kultūros institucijoms, skaičiuojamas ir kompensuojamas CO2 pėdsakas, pirmenybė teikiama tvariems sprendimams.

Sekite Šiaurės ir Baltijos šalių jaunimo susitikimo naujienas  svetainėje www.nordicbalticyouthsummit.com ir „Instagram“ paskyroje NByouthsummit